Her Negatif  Kötü Değildir!

Her Negatif Kötü Değildir!

İnsanlar, çalışmanın verdiği yorgunluğu atmak için tatil yerlerini belirlerken çoğunlukla deniz kenarları, yeşil alanların bol olduğu yani şehir merkezlerinden uzak yerleri tercih ederler. Bu gibi alanlar negatif iyonların en yoğun olarak bulunduğu yerlerdir. Pozitif yüklü iyonlar bize zarar verirken, negatif yüklü iyonlar sürekli sağlıklı olmamıza katkıda bulunurlar. Yerkürenin çok kuvvetli bir manyetik çekim alanı vardır ve bu da negatif yüklüdür. Ancak, betonarme yapılar, kaldırımlar, anayollar, metal araçlar, izolasyonlu binalar ve kauçuk tabanlı ayakkabılar nedeni ile çok az insan bu manyetik etkiyi hissedebilmektedir. Dahası, insanlar yapay şehir ortamında, devingen su kaynakları ve bitkiler ile de etkileşimde bulunamazlar.
 
Yer Negatif İyon Yoğunluğu
Şelale Yanında 50.000 iyon/cm3
Deniz Kenarlarında 10.000 iyon/cm3
Dağlarda 8.000 iyon/cm3
Ormanlarda 4.000 iyon/cm3
Nehir Kenarlarında 2.500 iyon/cm3
Şehirdışı açık alanlarda 2.000 iyon/cm3
Şehir İçinde 200 iyon/cm3
Ofislerde 50 iyon/cm3
Modern Konutlarda 20 iyon/cm3
Otomobillerde 14 iyon/cm3

Genel olarak baktığımızda, kırsal alandaki havanın her mililitresinde 6.000 partikül bulunurken, şehirdeki havada milyonlarca partikül vardır. Bir ortamdaki iyonların miktarını ölçmek için artık güvenilir cihazlar mevcut. Artık bilimsel olarak pozitif ve negatif iyonların var olduğunu, yoğunluğunu ölçebileceğimizi ve insan davranışı ve sağlığı üzerine olan etkilerini biliyoruz. Negatif iyonlardan yoksun, yapay bir ortamda yaşayıp çalıştığımız için ve bu durum da sağlığımıza zararlı olduğundan bulunduğumuz ortamdaki negatif iyon akışını artırmak için harekete geçmeliyiz! Soluduğumuz havadaki iyonlar günlük ruh halimizi çok çarpıcı bir şekilde etkilerler. Negatif iyonun fazla olduğu bir ortamda iken kendimizi çok coşkulu ve enerjik hissederiz. Yaşayabilmemiz için gerekli olan yeterli oksijenin emilimi için iyonlara ihtiyacımız vardır.
 

Sporcular ve Negatif İyon


Negatif iyonların yoğun bir şekilde bulunduğu ortamlarda, sağlığımız ve dayanıklılığımız artar. Sporcular müsabakalara hazırlanırken doğal ortamları tercih ederler. Bu tercihin sebebi müsabakalar öncesinde vücutlarına negatif iyon depolamaktır. Aynı zamanda sporcular negatif iyonun var olduğu ortamlarda çok daha çabuk iyileşme gösterirler. Yapılan bir çalışmada, negatif iyonlara maruz bırakılan grubun % 240 oranında dayanıklılığının arttığı gözlemlendi. Olimpiyat sporcuları arasında, 3 saat süren negatif iyon seansından sonra, sporcuların ortalama reaksiyon sürelerinin % 10 bir iyileşme gösterip 72 milisaniyeden 64 milisaniyeye indiği görülmüştür.
 

Bitkiler ve Negatif İyon


Araştırmalar bitkilerin gelişimlerinin yoğun iyon bulunan ortamda arttığını göstermektedir. Bilim adamları yaptığı çalışmalarda santimetreküp başına 400.000 negatif iyon ile zenginleştirilmiş atmosferde yetişen arpanın % 15 büyüme artışı ve kuru ağırlığında da % 18’lik bir artış olduğu saptanmıştır. Negatif İyon Jeneratörleri ile donatılmış bir serada, bitkiler çok daha çabuk büyümüş aynı zamanda böcek ve küfler de; böcek ilaçlarının kullanımından vazgeçilmesini sağlayacak hızda kaybolmuştur.
 

Bakteri/Virüs ve Negatif İyon


Yüksek yoğunluktaki negatif iyonlar bakteri ve diğer mikroorganizmaları yok eder. Çok az miktarlarda da olsa havadaki negatif iyonların varlığı, nezle ve grip gibi solunum sistemi hastalıklarının yayılmasının birincil nedeni olan havadaki bakterileri elimine eder. Polenler her zaman bulunduğumuz ortamda vardı; böyle olduğu halde niçin alerjisi olan insanların sayısında gitgide muazzam bir artış olmaktadır? Solunum cihazlarında bir dizi mukus salgısı ile kaplı tüycükler bulunur. Silya ya da filament olarak adlandırılan tüycükler normalde dakikada 800 vuruş hızı ile titreşirler; pozitif iyonlar bu vuruş hızının dakikada 200’e düşmesine neden olur ve aynı zamanda mukus salgılanmasını da engeller. Sonuç olarak; solunum sistemine giren tozlar vücuttan atılamadığı için akciğer hastalıklarına özgü semptomlara neden olurlar. Pozitif iyon yüklü bir ortamda, silyalar hareketsizleşerek tozu temizleyemez duruma gelirler. Pozitif iyonlarla yavaşlayan silya görevini tam olarak yapamaz. Halbuki yüksek dozda negatif iyona maruz kaldığında, silya yeniden faaliyete geçer ve mukus salgılanması devam eder. Tüm dünyada solunum hastalıklarının görülme oranları artmaktadır.
 

İç Mekanlardaki Hava Kirliliği ve Negatif İyon


Modern binalardaki havanın dışarıdaki havaya oranla 4 kat daha fazla kirli olduğu düşünülmektedir. Maalesef ki pozitif iyonlarla yüklü negatif iyonları azalmış bir ortam yarattık. İç mekanlardaki hava kirliliği ve pozitif iyon üretimi; kimyasallar, spreyler, elektronik cihazlar, bilgisayarlar, televizyonlar, vantilatörler, klimalar, sentetik materyaller, boyalar, kirlilik gibi nedenler ve de tüm bunların içeride devir daim yapmasına sebep olan izolasyon nedeni ile gerçekleşmektedir.
Evinizde ya da ofisinizde soluduğunuz hava hastalıklara ve sağlığımızın bozulmasına önemli oranda katkıda bulunmaktadır. Negatif ve pozitif iyon değişikliklerine karşı hassas olan kişiler aşırı dozda pozitif iyona maruz kaldığında ya da negatif iyonlardan yoksun kaldığında yüksek tansiyon, depresyon, anksiyete, sinirlilik, kararsızlık, halsizlik, baş ağrısı, insomnia ve panik atak gibi rahatsızlıkların ortaya çıktığı görülmüştür. Kadınlar zamanlarının çoğunu erkeklere oranla daha fazla kapalı ortamlarda harcamaktadırlar ve son on yılda kadınlarda görülen akciğer rahatsızlıkları % 80 oranında artmıştır. 10 mikrondan küçük partiküller (parçacıklar) havada asılı kalmaktadır. Pek çok deterjan ve sprey partikülleri 0.05 ile 0.5 mikron arasındadır. Bu parçacıklar havada asılı kalıp tekrar solunum sistemimizden içeri girebilmeleri için yeterli hafifliktedir. Bir televizyon ya da bilgisayar ekranı dakikada 1 milyon pozitif iyon üretir. Normal havada 3 volt'luk pozitif elektrik yükü alınırken; katot ışınlı tüpten 45 cm. uzakta iken 150 volt , yani 50 kat daha fazla pozitif elektrik yükü ile yüklenilir. Maalesef, bu pozitif elektrik yükü negatif iyonları ekrana çeker ve dakikada 1 milyon santimetre küp gibi bir oranla pozitif iyonları seyirciye doğru iter. İç mekanlardaki hava ile ilgili diğer bir önemli faktör de soluk alıp verme ile ilgilidir. Her nefeste vücudumuzdan 300 milyon pozitif iyon çıkar. Negatif iyon cihazlarının olmadığı ortamda yalıtım ne kadar iyi olursa; pozitif iyonlar o denli fazla olacaktır.


Öğrenme/ Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
 
Negatif iyonların dikkat ve öğrenme üzerine olan etkisi hakkında yapılan çalışmalarda çok şaşırtıcı sonuçlar elde edilmiştir. Negatif iyonlar yorgunluğu azaltıyor, reaksiyon süresini kısaltıp konsantrasyonu artırıyor. Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu'nun ne kadarı pozitif iyonlara; kapalı ortamdaki hava kirliliğine ve negatif iyon yokluğuna bağlı gelişmektedir? Çocuğunuzun negatif iyon yokluğuna karsı hassas olduğunu ve böyle bir ortamda kendini stres altında hissettiğini varsayın... Onlara ilaç verip beyinlerini ve vücutlarını mı kirletirsiniz yoksa bulunduğu ortamları negatif iyonlar ile mi zenginleştirirsiniz? Araştırmalar, problemli çocukların en çok negatif iyon bakımından zengin olan bir ortama maruz kaldığında fayda gördüklerini ispatlamıştır.

Negatif İyonların Diğer Faydaları

Negatif elektrik yüklü bir ortamda dayanıklılığınız ve iyi ruh haliniz artacağı için cinsel hayatınızda da gelişmeler yaşanacaktır. Negatif iyonlar sizi yeniden canlandırır aynı zamanda size enerji ve güç verir. Negatif iyon yüklü bir ortamdaki bir boğanın sperm kalitesinin arttığı görülmüştür. Negatif iyonlarla yapılan 4 günlük bir terapi seansından sonra, erkek farelerde sperm üretimi artışı gözlemlenmiştir. Negatif iyonlar dişi farelerde, yumurtalıkların uyarılmasına yardımcı olur. Pek çok Doğu Avrupa ülkesinde, doğum odaları negatif iyon ile zenginleştirilmiştir ve süt üretmede ya da yeni doğan çocuklarına süt vermede problem yasayan annelerde uygulanan negatif iyon terapilerinin çok etkili olduğu ıspatlanmıştır. Negatif iyon terapisi, osteoartrit ataklarının % 80’inde ağrıyı hafifletmiştir. Rusya’da romatoid artrit hastalığı 1940 yılından beri negatif iyon terapisi ile tedavi edilmektedir. Ayrıca solunum güçlüğü çeken hastalarda astım, bronşit v.b. yada solunum yolu ile ilgili tüm rahatsızlıklarda hastaları rahatlattığı ve tedavi sürecini kısalttığı tespit edilmiştir.